Kedim İshal Ve Halsiz. Ne Yapabilirim? İshal Nasıl Geçer?

Muhtemelen her kedi sahibinin başına gelen ya da gelebilecek bir durumdur kedi ishali. Peki kedinizin sürekli ya da kısa süreli ishal olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Ya da “Kedi İshali Nasıl Geçer?“ sorusuna cevap arıyorsanız, yazımızın tamamını okumak için tıklayınız.

Bu yazımızda sizlere evin en tatlı ve masum üyelerinden olan kedi dostlarımızın başına gelebilecek olabilecek ishal rahatsızlıkları ile ilgili neler yapabileceğiniz ve ishali nasıl durdurabileceğiniz ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık.

Veteriner hekimliklerde görülen en yaygın rahatsızlıklardan biri ishaldir. İshal, kedinizin yaşam tarzına bağlı olarak, temizlik alışkanlıklarına bağlı olabilir ya da olmayabilir. Bunun nedeni, kediler tüy temizleme konusunda oldukça temizdirler, tüy temizlemeleri sırasında tüy yutmaları nedeniyle arada sırada ishal olabilmeleri olağan durumdur. Ancak kediniz sık sık ishal oluyor ya da uzun süreli geçmeyen ishal rahatsızlığı var ise mutlaka veterinere başvurmanız gerekmektedir.

Kedi İshalinin Nedenleri Nelerdir?

Kedim İshal Ve Kusuyor. Ne Yapmalıyım?

İshal konusu çok genel bir kategoridir, ancak başlıca ishal nedenleri şunlardır:

  • İshale Neden Olan Parazitler: Parazitler kedinizin bağırsaklarını tahriş edebilir ve küçük veya büyük bağırsaklarında soruna neden olarak ishale neden olabilir. Genç yavrularda bu nedenle ishal görülmesi sık yaşanan bir durumdur.
  • Enfeksiyon: Viral veya bakteriyel enfeksiyonlarda da ishale neden olabilir ve genç kedilerde sık görülür.
  • Diyet Azaltma Veya Diyet Değişikliği: Kediler, köpeklere nazaran yemek konusunda daha dikkatli olma eğilimindedirler. Ancak bazen çim, ip vb. uygunsuz şeyler yiyebilirler. Ancak bunun dışında kedinizin alışkın olduğu öğünlerini azalttıysanız veya mamasını değiştirdiyseniz, kedinizin bünyesi hemen bunu kabul etmeyebilir ve ishale neden olabilir. Kedinizin mamasını nasıl değiştirmeniz gerektiği ile alakalı ayrıntılı bilgi almak isterseniz, “Kedilerde Beslenme” adlı sayfamıza bakarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
  • Stres: İnsanlarda olduğu gibi, kedilerde de stres bağırsak bozukluğuna neden olabilir. Bu nedenle kedinizin stres altında olup olmadığını anlamanız büyük önem taşımaktadır. Kedinizin stres altında olup olmadığını anlamak için “Kedilerde Stres ve Belirtileri” adlı sayfamızı ziyaret ederek fikir edinebilirsiniz.
  • Birincil İltihap Bozuklukları: İnsanlarda bağırsaklarda iltihaplanma olduğu gibi, kedilerde de bu durum gözükür. Kedinizi en yakın veterinere götürerek, gerekli kontrolleri yaptırmanız durumunda karşılaşabileceğiniz olası bir hastalıktır.
  • Metabolizma Rahatsızlıkları: Pankreas veya karaciğer bozuklarından, tiroit dengesizliklerine kadar, ishale neden olabilecek rahatsızlıkları vardır. Bunu anlayabilmeniz için kedinizin veteriner kontrolüne gitmesi lazım.
  • Kabızlık: Kabızlık size biraz tuhaf gelebilir ancak yaşlı kedilerde kabızlığa yol açan kolon problemlerini geliştirmeye eğimlidirler. Bu durumlarda, kediler genellikle tıkanıklığında etrafında az miktarda sıvı dışkılama yaparlar.

Kedilerde İshal Nasıl Geçer?

Yukarıda ki bazı bilgiler kedinizin neden ishal olduğuna dair size ipucu verebilecek bilgilerdir. Ancak her ne kadar yukarıdaki bilgilere sahip olsanız da veya teşhis koyabilseniz de önemli olan tedavi etmektir. Kedinizi tek başına tedavi etmeden önce uzman bir veterinere danışarak ondan yardım istemeli ve bir profesyonelden yardım almalısınız. Ancak bulunduğunuz konum itibari ile ya da şartlar bir uzmana danışmak için oluşmadıysa, aşağıda ki yazımızda, kedinizin ishalini nasıl durdurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kedinizde İshali Nasıl Durdurabilirsiniz?

Kedilerde ishale sebep olan çok fazla neden olduğu için, kediniz düzenli olarak ishal oluyorsa veteriner hekiminize danışmalısınız. Açıkçası yukarıda bahsedilen nedenlerin birçoğunun tedaviye ihtiyacı vardır. Ancak bazılarını basit tedaviler ve destekleyici bakımlar ile kendi başınıza çözebilirsiniz. Bu gibi durumlarda veterineriniz size ne gibi tavsiyelerde bulunabilir?

  • Kedinizi beslemeye devam etmeli mi yoksa devam edilmemeli mi: Günümüze kadar veterinerler ishal olan kedilerin bağırsaklarının dinlendirilmesi gerektiğini yani oruç tutması gerektiğini düşünmüştür. Ancak günümüzde veterinerliğin daha da ilerlemesi ile bu yöntemin sadece kedilerde kusmada geçerli olduğu, ishal olan kedilerin ise beslenmesi gerektiği belirtilmiştir.
  • İshal Olan Kediniz Nasıl Beslenilmeli: Kedinizin ishal olması yüksek su kaybı ve lif kaybına neden olacaktır. Bu nedenle kedinizin bol miktarda su alması ve bol lif içeren mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Kedinizin rahatsız olması nedeniyle günde 4 öğün olmak üzere, küçük küçük öğünlerle beslenmesi iyi olacaktır. Kediniz için uygun olan lif içeren mamaları, satın aldığınız Pet Shoplara ya da veterinerinize sorarak öğrenebilirsiniz.

Kedilerde İshali Durdurmak İçin Hangi İlaçları Kullanabilirsiniz?

Kedilerin ishal olması durumunda kullanılan yaygın ilaçlar vardır. Ancak söz konusu ilaçların veteriner kontrolünde ve önerisi olmadan kullanılması ve tavsiye edilmesi suçtur, kesinlikle önerilmez. Çünkü kedinizin bu ilaçlara karşı alerjisi olabilir ya da tedavisinde kullanılması gereken ilaçlar olmayabilir. Bu nedenle ilaç tavsiyesinde bulunamıyoruz.
Ayrıca üzerine basarak da şunu belirtmemiz gerekiyor; İnsanların ishal tedavisinde kullanılan ilaçların kedilerde işe yaramadığını ve kedilerde zehirlenmeye neden olduğunu unutmayın. Kaş yapalım derken, göz çıkartmayın. İnsan metabolizması ile kedi metabolizması farklıdır. Bu gibi çocukça bir hataya düşmeyin. Kedinize zarar vermeyin!

Kedinizin İshali İçin Ne Zaman Endişelenmeye Başlamalısınız?

Her şeyden önce, kedinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Eğer endişeliyseniz, veterinerinize başvurmaktan çekinmeyin. Veterinerinizin size tavsiyede bulunacağını unutmayın. Ancak, kedinizde ishal uzun süredir devam ediyor ve kediniz oldukça bitkin bir halde ise ya da kediniz ishal olurken kan geliyorsa mutlaka ve mutlaka veterinerinize danışın.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı