Kedileri Yemek Masası ve Mutfak Tezgahından Uzak Tutmak

Birçok kedi sahibinin mustarip olduğu sorunlardan biride meraklı kedilerinin özellikle yemek hazırlandığı zamanlarda mutfak tezgahına ve yemek yendiği sırada yemek masasına çıkmasıdır. Bu yazımızda söz konusu sorunlardan yola çıkarak kedi sahiplerine kedilerinin istemediği yerlere çıkmasını ve buralarda gezmesini nasıl engelleyebileceği konusunda etkili eğitim yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kedilerin ne denli meraklı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Özellikle sahipleri bir şeylerle ilgilenirken yanlarında bulunmayı ve ayak altında gezmeyi çok severler. Hele birde sahipleri yemek yapmakla uğraşıyorsa o kediyi durdurmak neredeyse imkansızdır. Siz kedinizin mutfak tezgahına çıkmasından veya yemek masası üzerinde gezmesinden rahatsız olmayabilirsiniz. Ancak evinize bir misafir geldiğini üstelik onun kedilerden hoşlanmadığını düşünün. Muhtemelen misafiriniz hijyenik olmadığını düşünerek hazırladığınız yemeği yemeyecektir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yazımızın devamında sizlere etkili birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Su Sıkarak Kediyi Uzak Tutmak

Su Sıkarak Kediyi Uzak Tutmak

Eğer kediniz Van Kedisi ya da Norveç Orman Kedisi değilse muhtemelen suyu sevmeyecektir. Kedinizin istemediğiniz yerlerde gezmesini içi su dolu bir sprey ile engelleyebilirsiniz. O mutfak tezgahına veya yemek masasına her çıktığında üzerine fısfıs ile bir miktar su sıkarsanız kedi yasaklı bölgeye geldiğini ve bir daha yaparsa aynı sonuçla karşılaşacağını düşünerek bir daha istemediğiniz yerlere çıkmayacaktır. Bu yöntem ilk denemede işe yaramayabilir. Ancak etkili bir yöntemdir. Kısa bir süre boyunca elinizde fısfıs sürekli olsun. Kedi her çıktığında ona sıkın ki hareketinin yanlış olduğunu bilsin.

Çift Taraflı Bant Kullanarak Kediyi Uzak Tutmak

Çift Taraflı Bant Kullanarak Kediyi Uzak Tutmak

Kedilerin tümü üzerine yapışan şeylerden nefret ederler. Bu özelliklerini kullanarak basit ama etkili bir yöntem olan çift taraflı bant kullanma yöntemini ele alalım. Sizin istemediğiniz ancak kedinizin gezmekten hoşlandığı yerleri ve buralara ne taraftan çıktığını belirleyin. Bu bölgelere isterseniz parça parça isterseniz uzun bir şerit biçiminde çift taraflı bant yapıştırın. Kediniz ilk etapta merakından ne olduğunu öğrenmek için patisiyle ya da burnuyla bandı incelemek isteyecektir. Bir kere ne olduğunu anladığında veya bant üzerine yapıştığında rahatsız olan kediniz bir daha asla o bölgeye çıkmayacaktır.

Kedileri Yemek Masası ve Mutfak Tezgahından Uzak Tutmak

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

  1. Merhaba,
    Yazınızı okudum. Benim kedim de özellikle biz yemek yerken yemek masasına çıkıyordu. Ne yaptıysam bunu engelleyemedim. Yazınızda belirttiğiniz uyarıları dikkate alacağım. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı