Kedilerde Stres, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde Stres, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi sayfamızda insanlar gibi kedilerde de sıkça görülen ve onların yaşam kalitelerini önemli derecede etkileyen stres faktörü hakkında detaylı bilginin yanı sıra, kedilerde stresin nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında yol gösterici bilgiler bulunmaktadır.

Stres kelimesinin sözlük anlamına baktığımızda temel olarak herhangi bir şeyden kaynaklanan gerilim ya da gerginlik duygusu anlamına gelmektedir. Birçok kişi stresin insani bir duygu olduğunu düşünse de stres aynı insanlarda olduğu gibi kedi, köpek ve hatta kuş gibi evcil hayvanlarda da sık sık görülmektedir.

Kedilerde Stres

Kedilerde Stres

Stres bazı durumlarda iyi bazı durumlarda ise kötüdür. Örneğin kediniz aç kalma düşüncesiyle strese girdiğinde iç güdüleri onu avlanmaya, ya da bir köpek ile karşılaştığında yine iç güdüleri onu kendini korumaya sevk eder. Ancak ani gelişen olaylar dışında kediniz sürekli stres sorunu yaşıyorsa bu onun hem ruh sağlığını hem de bedensel sağlığını kötü etkiler ve onun yaşam süresini önemli derecede kısaltır. Yazımızın devamında kedilerde stres konusunda daha detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Kedilerde Stres Nedenleri

Kedilerde Stres Nedenleri

Kedilerde stres aynı insanlarda olduğu gibi durduk yere ortaya çıkmayan, herhangi bir nedene bağlı olan sorundur. Çoğu zaman stresin nedenini bulmak ve onu ortadan kaldırmak kedinizin bu kötü ruh halinden çıkması için yapılabilecek en iyi çözümdür. Aşağıda sizler için en çok görülen stres nedenlerini sıraladık. Kediniz bu nedenlerden herhangi biri sebebiyle ya da farklı bir sebepten dolayı strese girmiş olabilir. Kedinizin strese girmesindeki nedeni bulmada aranızdaki bağın kuvveti önemli rol oynamaktadır.

 • Ev Değişikliği

Kediler sahipleriyle birlikte yaşadığı evi en az onlar kadar sahiplenirler. Öyle ki çoğu zaman yapılan ev değişiklikleri kedilerin strese girmesinde ki en önemli neden olarak sayılır. Hatta çoğu kedi bırakın ev değişikliğini ev içerisinde boya değişikliği, mobilyaların değişmesi veya bunun gibi büyük değişiklikleri bile yadırgayabilir. Eğer ev değişikliği yapılacaksa kediniz ile yeni taşınacağınız bu eve öncesinde birkaç defa gitmeli ve onu alıştırmalısınız.

 • Aile Bireylerinin Değişmesi

Kediler sevgi ve ilgi gördüğü insanların hep yanında olmasını ve bu ilginin başkası ile paylaşılmamasını isterler. Yani kediler sahiplerinin değişmesine tahammül edemez bunun dışında eve yeni katılan bireylere kolay ısınamazlar. Bu nedenle bir kedi sahiplenmeden önce bu konuda iyice düşünmeli ve ona göre karar vermelisiniz. Herhangi bir nedenden dolayı ona bakamayacağınızı ve başkasına verebileceğinizi düşünüyorsanız kesinlikle bir kedi sahiplenmemelisiniz.

Evlenme durumunda ya da bir bebek bekliyorsanız yine çok dikkatli hareket etmelisiniz. Zira kediler aileye yeni katılan kişilere karşı son derece katıdır. Eğer bir bebek bekliyorsanız doğduktan sonra ilk haftaların zorlu olacağını bilmelisiniz. Bu gibi durumlarda kedinize karşı sevgi ve ilginin azalmadığını ona kanıtlamalısınız.

 • Yeni Evcil Hayvan

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kediler kendilerine gösterilen sevgi ve ilginin paylaşılmasını istemezler. Bu nedenle eve yeni katılacak başka bir evcil hayvana kesinlikle tahammül edemezler. İster kedi, isterse köpek olsun hane içine gelecek olan bu yeni evcil hayvanın görmesi ve çekmesi gereken onlarca sorun olduğunu bilmelisiniz. Bu gibi durumların oldukça sancılı olduğunu ve bu süreçte evdeki hayvanlarınız arasında sıklıkla kavgaların çıkabileceğini unutmayın. Çözümü ise her iki hayvanınıza da gereği kadar sevgi ve ilgi göstermek olacaktır. Hayvanlarınız herhangi bir sorun olmadığını anladıkça birbirleri ile anlaşmaları daha hızlı sürede gerçekleşecektir.

 • Hoşlanmadığı Yerlere Gitmek

Bu başlığın ne demek olduğunu anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Kedilerin hafızaları son derece güçlüdür ve bulunduğu mekanlarda neler yaşadıklarını kolay kolay unutmazlar. Örneğin aşı için gittiğiniz veterinerde kediniz bir kere korktuysa ikincisinde daha kapıyı görür görmez mekanı ve yaşadıklarını hatırlayacak bu nedenle o an strese girecektir. Bunu sizi miyavlama, tıslama veya telaşlı hareketler ile belli edecektir. Bu gibi durumlar kedilerin psikolojileri için son derece kötü sonuçlar doğurabileceğinden kedinizin korktuğu veya hoşlanmadığı yerlere gitme konusunda ısrarcı davranmamanızı öneririz.

 • Aşırı Hareketli Olmak

Kediler evin bir köşesinde yatmak, dinlenmek ve ancak kendi istediği zamanlarda oyun oynamak veya hareket etmekten hoşlanırlar. Aşırı yoğun bir hayatınız varsa ve bu hayatı kedinize de yaşatıyorsanız bu durum onun hoşlanmadığı bir durum olacaktır. Sık sık uzun süren geziler, eve sık sık gelen ziyaretçiler, ev içerisinde aşırı hareketli olmasını sağlamak kedinizin bir süre sonra strese girmesine neden olacaktır.

 • Hareketsiz Bir Yaşam

Her ne kadar kediler sevdiği yerlerde günün büyük bir bölümünü yatarak geçiriyor olsalar da onların da bazı aktivitelere ve yeni şeyler görmeye ihtiyacı vardır. Gün içerisinde onun hareket etmesini ve siz sahibi ile vakit geçirmesini sağlayacak oyunlar oynamak onun ruh sağlığı içinde oldukça faydalıdır.

 • Çok Sık Hastalanmak

Kediler yaratılışı gereği kendilerini güçlü hisseden, vahşi doğa ortamına göre yaratılmış ve bulunduğu ortamda söz sahibi olmaktan hoşlanan hayvanlardır. Aynı ormanların kralı aslan gibi onlar da kendilerince belli bir güce sahip oldukları düşüncesiyle hareket ederler. Ancak sık sık hastalanan kediler zaman geçtikçe kendilerini aciz ve güçsüz hissetmeye başlarlar. Bu kediler için son derece sıkıntılı bir durumdur. Hastalandığında onunla ilgilenmek ve mümkünse önlemler alarak onun daha az hastalanmasını sağlamak yapılabilecek doğru bir harekettir.

 • Aşırı Gürültü

Kediler aşırı gürültülü ortamı sevmezler. Sürekli çalan ev alarmı ya da devamlı havlayan komşu köpeği gibi insanlarında duyunca rahatsız olabileceği seslerin yanı sıra biz insanların duyamayacağı ancak hassas kulakları sayesinde kedilerin rahatlıkla duyabileceği bazı elektronik eşyaların çıkartmış olduğu ultrasonik veya titreşim sesleri kedileri son derece rahatsız eder. Bu durum süreklilik arz ederse ortaya kediler için başka bir stres nedeni daha çıkmış olur.

 • Yeni Şeyler Deneyimlemek

Yeni bir şeyler deneyimlemek çoğu kedi için strese neden olan bir faktördür. Evden dışarıya ilk kez çıkmak, ilk kez farklı bir hayvanla karşılaşmak, yeni bir kedi mamasına alıştırmak gibi durumlar verilebilecek en güzel örneklerdir. Yeni tecrübeler kaçınılmazdır ve bazı durumlarda kedinizin bundan hoşlanma ihtimali de vardır. Stres nedenlerini sıraladığımızda en hafif etkisi olan nedendir.

Kedilerde Stres Belirtileri

Kedilerde Stres Belirtileri

Kedinizin stres altında olup olmadığını en iyi şekilde sık görülen stres belirtilerini gösterip göstermediğini takip ederek anlayabilirsiniz. Aşağıda sizleri için kedilerde sık görülen stres belirtilerini bir araya topladık. Bu belirtilerin görülmesi kedinizin kesinlikle stres altında olduğunu göstermez. Başka bir rahatsızlığından dolayı bu belirtileri gösteriyor olabilir. Bu nedenle zorlu bir süreç olan bu dönemde kedinizin her hareketini dikkatlice takip etmeli ve gerekiyorsa bir uzmandan destek almalısınız.

 • İştahsızlık

Kedilerde yemek yeme olayı her ne kadar vücudunun ihtiyacı üzerine olsa da yenilen mamanın miktarı kedinizin stres altında olup olmadığını anlamanıza olanak verir. Kediniz başkaca bir sağlık problemi olmadığı halde her zamankinden çok daha az yemek yiyorsa bu bir stres belirtisi olabilir.

 • Aşırı Yemek Yeme

İştahsızlık durumunda olduğu gibi kediniz uzun bir süre boyunca normalden çok daha fazla yemek yiyor ve hiç doymuyorsa yine bir stres belirtisi olarak değerlendirmek gerekir.

 • Saklanma

Kedilerde sık görülen stres belirtilerinden biride saklanma hareketidir. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi stres her zaman görülebilir ve kısa süreli görülen stres durumları normal karşılanır. Eğer kediniz eve yabancı biri geldiğinde saklanıyor ve o gittiğinde ortaya çıkıyorsa bu stres belirtisi normaldir ancak kediniz sadece siz olmanıza rağmen sık sık saklanıyor ve ortaya çıkmıyorsa bu önemli bir stres belirtisi olabilir ve vakit geçirmeden ilgilenilmesi gerekir.

 • Aşırı Yalanma ve Kaşınma

Kediler sık sık kendilerini temizlemek amacıyla vücutlarının birçok yerini yalar veya kaşır. Bu temizliği ile ünlü kedilerin normal hareketlerinden biridir. Eğer kediniz hiç durmayacakmış gibi kaşınıyor ve yalanıyorsa bu durum onun tüylerini dökme aşamasına geldiyse stresli bir ruh haline girmiş olabileceği ihtimali göz önüne alınarak önlem alınmalıdır.

 • Kum Dışında Kaka ve Çiş Yapma

Bilindiği üzere kediler kumları dışında tuvalet ihtiyacını gidermezler. Bu durum nadirde olsa bazı zamanlarda kısa süreli görülebilir. Yani kediniz bir iki defa farklı zamanlarda kumları dışında tuvalet ihtiyacını gidermiş olabilir. Böyle bir durumda hemen korkmanıza gerek yoktur. Kedinizin tuvalet zamanlarını kontrol etmeli, sık sık ve devamlı kum dışında çiş ve kaka yapma durumunda buna sebebiyet veren stres nedenini bulmalı ve bunu ortadan kaldırmalısınız.

 • Saldırganlık

Uzun süredir evinizde aynı kedi ile vakit geçirdiğinizi ve sizin ona yeteri kadar ilgi gösterdiğinizi varsayalım. Bu durumda kedinizin size karşı gayet uysal ve sevgi dolu yaklaşması gerekir. Kediniz ona zarar verilmediği halde durduk yere size saldırıyorsa bu durumda stresin en büyük belirtilerinden biridir. Bu konuda gerekiyorsa bir uzmandan yardım almalısınız.

 • Aşırı Miyavlama

Miyavlama kedinin her türlü ruh halini dışarıya aktardığı bir konuşma şeklidir. Mutlu olduğunda, bir şey istediğinde veya sinirlendiği durumlarda miyavlaması gayet normaldir. Kediniz ile uzun süredir birlikteyseniz onun hangi şartlar altında neden miyavladığını iyi bilirsiniz. Kediniz bir gün durduk yere hiç susmayacakmış gibi miyavlamaya başladıysa ve bunu ilerleyen günlerde de yapıyorsa onda yerinde gitmeyen bir şeyler olduğunu düşünmeli ve büyük ihtimalle strese girdiğini düşünerek buna sebep olan şeyi bulmalısınız.

 • Hareketlerinde Değişiklik

Kediler karakterleri oturmuş ve bunu karşı tarafa kabullendirmiş canlılardır. Yani kedilerin ruh hallerinde önemli değişiklikler görülmez. Örneğin köşesine çekilmiş bir vaziyette günün büyük bölümünü geçiren bir kedinin ertesi gün evden kaçması veya durmadan hareket etmesi normal değildir. Kedinizin hareketlerinde ki bu önemli değişiklikler uzun süre boyunca devam ediyorsa sıkıntının temeline inmeli, muhtemel stresin nedenlerini bulmalısınız.

Kedi Psikolojisi

Kedi Psikolojisi

Sizlere bu yazımızda kedilerin en büyük sorunlarından biri olan stres rahatsızlığı hakkında internet üzerinde bulabileceğiniz en iyi kaynağı sunmaya çalıştık. Ancak belirtmek isteriz ki yukarıda sizlere aktardığımız stres nedenleri ve stres belirtileri dışında her kediye özel birçok neden ve belirti bulunmaktadır. Bu neden ve belirtileri kediniz ile zaman geçirdikçe aranızdaki ilişkinin derecesine bağlı olarak kısa zamanda anlayabilir ve bu konuda kedinize destek olabilirsiniz.

Ayrıca sık sık güncellenen, her gün yeni konuların eklendiği Kedi Psikolojisi sayfamızı takip etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı