Kedilerde Oturma ve Oturarak Bekleme Eğitimi

Kedilerde Oturma ve Oturarak Bekleme Eğitimi sayfamızda kedinizin istediğiniz zaman oturması için vermeniz gereken eğitim hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Kediler çoğu zaman ilgilerini çeken bir şeyi ön ayakları dik şekilde ve arka ayaklarının üzerine oturmuş vaziyette izlerler. Bu kedilerin sık yaptığı ve sevdiği bir harekettir. Ancak bu hareket sadece kedinizin istediği zamanlarda gerçekleşir. Emredildiğinde oturmasını ve öylece beklemesini öğrenmesi tam anlamıyla farklı bir durumdur ve sadece eğitim ile mümkündür. Bazı durumlarda kedinizin oturmasını ve ikinci bir komuta kadar öylece kalmasını isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için öncelikle ona oturma eğitimi vermelisiniz. Bu eğitim yine kedilerde çağrıldığında gelme eğitimi kadar basit ve önemlidir.

Kedilerde Oturma Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerde Oturma Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Kedinizin ayakta olduğu bir anda elinize ödül mamasını baş parmağınız ile işaret parmağınız arasında kalacak şekilde alın.
  • Bu ödül mamasını kedinizin başı üzerinde iki gözü arasında tutun.
  • Kediniz söz konusu ödül mamasını koklamak istediğinde arka ayaklarını alçaltıp ön ayaklarını dikleştirecek ve oturma pozisyonuna benzer bir pozisyonda duracaktır.
  • Kediniz ödül mamasını koklamak için sarf ettiği her çabada mamayı başının üzerinde biraz daha geriye götürüp kedinizin kafasının iyice dikleşmesini, ön bacaklarının olabildiğince dik durmasını ve kalçasının yere temas etmesini sağlayın.
  • Kediniz istemiş olduğunuz oturma pozisyonuna geldiğinde ona övgü sözleri söyleyip ödül mamasını yemesi için verin.

Kedinizin oturması için yukarıda anlattığımız aşamaları birçok kez tekrar ettiğinizde artık elinizde mama olmasa da işaret parmağınızı burnuna yaklaştırdığınızda oturma pozisyonuna geçecektir.

Kedilerde Oturarak Bekleme Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerde Oturarak Bekleme Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedinize dilediğiniz zaman oturması için oturma eğitimi verdikten sonra bu pozisyonda ikinci bir komuta kadar beklemesini öğretmek istiyorsanız vermeniz gereken eğitim şu şekilde olmalıdır.

  • Kedinizin öğrettiğiniz şekilde oturma pozisyonuna geçmesini sağlayın.
  • Kediniz oturma pozisyonuna geçtiğinde bir elinizi ödül maması görünmeyecek şekilde arkanızda tutun. Diğer boş olan elinizin işaret parmağını kedinizin burnuna yakın mesafede tutun.
  • Kedinizin işaret parmağınızı kokladığını ve bu şekilde bir süre durduğunu fark edeceksiniz. Kediniz bu şekilde durduğu sürece hareket etmeyin. Ne zaman ki kedinizin dikkati dağılıp hareket etmeye kalkıştığında kalkmasına izin vermeden diğer elinizde bulunan ödül mamasını yemesi için kedinize verin.
  • Her seferinde süreyi uzatmaya çalışarak bir önceki aşamayı sık sık tekrar edin.

Kedinize vermiş olduğunuz bu eğitim sonrasında elinizde mama olmamasına rağmen kedinizi işaret parmağınızı burnuna doğru yaklaştırarak oturma pozisyona geçirebilecek sonrasında siz elinizi çekene kadar bu pozisyonda oturarak beklediğini göreceksiniz.

Kedi Eğitimi

Diğer eğitim yazılarımıza ulaşmak için sık sık güncellenen Kedi Eğitimi sayfamıza bakmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı