Kedilerde Kanser Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Kanser insanlarda olduğu gibi kedilerde de vücutlarının birçok bölümünde ortaya çıkabilen ve genellikle çıktığı bölge ile adlandırılan, bir çok nedenden dolayı oluşabilen ve tedavisine geç kalınması durumunda genellikle sonu ölümcül biten tehlikeli bir hastalıktır. Kedilerde sıkça görülen bu hastalık günümüz tedavi şartları ile kontrol altına alınmakta hatta tedavi edilebilmektedir. Kedisini seven, ona önem veren her kedi sahibinin mutlaka bilmesi gereken çok önemli bilgiler yazımızın devamında bulunmaktadır.

Kanser birçok nedenden dolayı oluşabilecek bir hastalıktır. Birden fazla nedenden ötürü bir kedi kansere yakalanabilir. Hem çevresel faktörler hem beslenme alışkanlıkları hem de kalıtsal özellikler nedeniyle kediler de aynı insanlar gibi kanser olabilir. Ne yazık ki kanser kedilerde sık görülen ve tehlikeli sonuçları olabilen ciddi bir hastalıktır. Yapılan araştırmalarda günümüzde kedilerde kanser rahatsızlığına eskiye oranla çok daha fazla karşılaşıldığı belirtilmiştir. Kedilerde kanser tedavi edilemeyecek ileri seviyelere ulaşmadan önce birtakım belirtiler ile kendini gösterebilmektedir. Bu belirtileri bilmek ve görüldüğünde gerekli tedavilere başlamak kedinizin bu hastalığa karşı daha güçlü olmasını ve kanseri atlatmasına yardımcı olabilir.

Kedilerde Kanser Belirtileri Nelerdir

Kedilerde Kanser Belirtileri Nelerdir

Kedilerde kanser rahatsızlığı ileri seviyeye ulaşmadan önce birtakım belirtiler ile kendini belli etmektedir. Bu belirtileri iyi bilmek ve buna göre hareket etmek kedinizin hastalığı yenmesinde en büyük etkendir. Kedilerde en çok bilinen kanser belirtileri aşağıdaki gibidir.

  • Ani Kilo Kaybı

Kedilerde ani kilo kayıpları birçok hastalığın belirtisi olduğu gibi kanser rahatsızlığının da en belirgin belirtileri arasında bulunmaktadır. İştahında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen ani kilo kaybı gösteren kedilerde genellikle mide ve bağırsak kanseri sık görülmektedir.

  • Ani Kilo Alma

Ani kilo alma sorunu yine kilo kaybı gibi önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Kedinizin vücudunun bazı bölgelerinde diğer yerlere oranla aşırı genişleme ve kilo alma gözlemleniyorsa bu kedinizin mide ve bağırsak kanserine yakalandığının habercisi olabilir.

  • Cilt Altı ve Cilt Üstü Tümörleri

Kedinizde kanserli bölgede cilt üstünde çıkan tümörler gözle rahatlıkla görülebilir. Bu gibi durumlarda zaten kediniz bu bölge ile çok uğraşacağından fark etmeniz fazla uzun sürmez ancak bazı kanser çeşitlerinde tümörler cilt altında da çıkabileceğinden çıplak göz ile bunu görmeniz imkansızdır. Cilt altında çıkan tümörler genellikle kedinizi severken ve okşarken deri altında normal olmayan şişlikler ile anlaşılabilir.

  • Ağız İçi Sorunları

Kedilerin yakalandığı kanser rahatsızlıklarında sıkça görülen belirtiler genellikle ağız içerisinde olmaktadır. Ağız içinde oluşan bu belirtiler aynı cilt altında oluşan tümörler gibi kolayca görülemediğinden bazı durumlarda kanser ilerleyen seviyeye gelene kadar fark edilemeyebilir. Kedinizde ağız kokusu, iyileşmeyen ağız içi yaraları gibi sorunlar görüyorsanız bunlar kedinizde kanser olabileceğine işaret edebilir. Bu gibi durumlarda ihmal edilmeden kedinizi uzman bir veterinere göstermelisiniz.

  • Burun Kanamaları

Kedilerde görülen burun kanseri ve kan kanseri gibi kanser türlerinde genellikle ilk belirtiler sebepsiz yere oluşan burun kanamaları şeklinde görülmektedir. Kediniz herhangi bir yere burnunu çarpmadığı halde sık sık burun kanaması oluyorsa bu kedinizin kanser olabileceğini işaret edebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden kedinizi bir veterinere göstermenizi öneririz.

  • Sürekli Olan İshal

Kediler basit hastalıklarda kısa süreli ishal olabilir bu gayet normal bir durumdur. Ancak kediniz sık sık ve uzun süreli ishal oluyorsa bu onun kansere yakalandığını gösteriyor olabilir. Yukarıda anlatıldığı gibi sürekli ve sık görülen ishal durumlarında görülen kanser tipi genellikle bağırsak kanseri şeklinde olmaktadır. Böyle bir belirti gördüğünüzde yine uzman bir veterinere kedinizi muayene ettirmeniz gerekmektedir.

  • Burun ve Göz Akıntıları

Burun ve göz akıntıları aynı ishalde olduğu gibi kedilerde sık karşılaşılan bir durumdur. Kısa süren ve nadir görülen akıntılarda panik yapmanıza gerek yoktur. Kedinizin rahatsızlığının ne olduğu veteriner yardımıyla kolaylıkla anlaşılabilir. Ancak kedinizin burun ve göz akıntıları sürekli ve sık sık oluyorsa bu onun burun, göz veya yüz kanseri gibi kanser çeşitlerine yakalandığının belirtisi olabilir. Böyle bir durumda ihmal edilmemesi ve gerekli tedavilere başlanması önemlidir.

  • Nöbetler

Nöbetler kedilerde beyin tümörlerinin en büyük belirtilerinden biridir. Özellikle yaşlı kedilerde sıkça görülen bu belirtiler size kediniz hakkında çok önemli bir hastalığın haberini veriyor olabilir. Şayet kedinizde istemsiz kas hareketleri, bacaklarda titreme, bayılma gibi belirtiler sorunlar görüyorsanız beyin tümörü riskine karşı belirti görüldüğü andan itibaren kedinizi muayene ettirmeli ve gerekli tedavileri aksatmamalısınız.

  • Halsizlik

Halsizlik kedilerde kanser hastalığının önemli belirtileri arasında bulunmaktadır. Kediniz uzun süre boyunca eskiye oranla çok daha fazla halsiz ve sevdiği hareketleri yapma konusunda isteksiz görünüyorsa bu onun kansere yakalandığını gösterebilir. Bu gibi bir durumda ihmalkarlık yapıp uzun süre boyunca kendi kendine iyileşmesini beklemek çok yanlış bir hareket olacaktır.

  • İştah Kaybı

Kediler bilindiği üzere sevdiği bir yemek olunca doymak bilmeyen canlılardır. Ancak kediniz uzun süre boyunca her zaman yemekten büyük bir zevk duyduğu mamasını yeme konusunda isteksiz davranıyor, aç olmasına rağmen yemeğini yemiyorsa bu büyük bir sorunun habercisi, kanser olduğunun belirtisi olabilir.

Kedilerde Kanser Tedavisi

Kedilerde Kanser Tedavisi

Günümüzün gelişen hayvan sağlığı teknolojisi sayesinde birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ile kanser rahatsızlığı da kolaylıkla atlatılabilen bir hastalık haline gelmiştir. Kanserin çeşidi ve kedinizin en iyi şekilde yanıt verdiği tedavi yöntemi ile sağlığının korunması amaçlanmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz kanser belirtilerinden herhangi birini kedinizde gördüğünüz an veya kedinizin normalden daha farklı davrandığını hissettiğiniz an kesinlikle vakit geçirmeden uzman bir veterinere kedinizi göstermeli ve onun hastalığının ne olduğunun teşhis edilmesini istemelisiniz.

Kedi Hastalıkları

Kedilerde görülen tüm hastalıklar hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu Kedi Hastalıkları sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı