Kedilerde İlaç Nasıl Verilir?

Kediler tadından ve kokusundan hoşlanmadığı herhangi bir şeyi yeme ve içme konusunda oldukça isteksiz hayvanlardır. İlaçlar sahip oldukları tat ve koku özellikleri bakımından kedilere her zaman itici gelmiştir. Herhangi bir hastalığa yakalanan bir kedinin veterinerler tarafından önerilen ilaçları kullanmaları son derece önemliyken kediniz bu ilacı yemek istemediğinde ne yapmanız gerektiği konusunda kendinizi çaresiz hissediyorsanız yazımızın devamında sizlere basit ve etkili birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Kediler herhangi bir hastalığa yakalandığında bu hastalığı olabildiğince hızlı ve kayıpsız olarak atlatmak için mutlaka uzman bir veterinere götürülmeli ve önerilen ilaçlar aksatılmadan düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Kedinizin tedavisi amacıyla verilen katı veya sıvı ilaçlar biz hissetmesek de bir kokuya sahip olabilirler. Çoğu kedi bu tür kokularda tedirgin olup söz konusu ilacı almak istemezler. Bu gibi durumlarda kedinize katı veya sıvı ilacı yedirebilmek için yazımızın devamında bulunan yöntemlere göz atmanızı öneririz.

Kedilerde Katı İlaç Nasıl Verilir?

Kedilerde Katı İlaç Nasıl Verilir?

Kedilerin tedavisinde kullanılacak bazı katı ilaçların sahip olduğu belli belirsiz kokular bile çok iyi koku alma yeteneğine sahip kediler tarafından kolaylıkla anlaşılıp onların bu tedavi yöntemine isteksiz davranmasına sebep olabilir. Kedinizin hastalığının tedavisi amacıyla veterinerler tarafından önerilen katı ilaçtan başka bir seçenek bulunmuyorsa bunu kedinize kolaylıkla yedirebilmek için aşağıdaki adımları yapmanızı öneririz.

  • Kedinize yedirmek istediğiniz katı ilacı iki demir tatlı kaşığı arasına alıp sıkıştırarak ezin ve hapın iyice toz hale gelmesini sağlayın.
  • Toz haline gelmiş bu ilacı bir çay kaşığı suyu süzülmüş yoğurt ile karıştırın.
  • Yapışkan hale gelen bu yoğurt ilaç karışımını eliniz ile kedinizin ağzına sürün.

Kediler burun ve ağız bölgelerine yapışan herhangi bir şeye tahammül edemezler. Yukarıda belirtilen adımları yaptığınızda kediniz ağzına yapışan yoğurt ilaç karışımını hemen yalayarak yemeye başlayacaktır.

Kedilerde Sıvı İlaç Nasıl Verilir?

Kedilerde Sıvı İlaç Nasıl Verilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kedilerin koku ve tat alma yetenekleri oldukça gelişmiştir. Bu özelliği sayesinde kedinizin yemeğine karıştırdığınız sıvı ilaçlar bile kediniz tarafından rahatlıkla anlaşılabilir ve yeme konusunda isteksiz davranabilirler. Kedinize sıvı ilaç verme konusunda zorluk yaşıyorsanız aşağıdaki yolu izlemeniz gerekir.

  • Daha önce hiç kullanılmamış küçük boy plastik bir şırınga alın.
  • Şırınganın ucundaki metal sivri iğneyi çıkartın.
  • Şırınganın içerisine kedinize vermek istediğiniz sıvı ilacı yeterli miktarda çekin.
  • Şırınganın ucundaki küçük plastik deliği kedinizin ağzının içerisine bir miktar girecek şekilde tutun.
  • Şırınganın içerisinde bulunan sıvı ilacı kedinizin ağzına çok yavaş bir şekilde boşaltın.

Yukarıdaki adımları harfiyen yerine getirdiğinizde kedinize sıvı ilaç verme konusunda herhangi bir zorluk yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Özellikle yavru kediler olmak üzere tüm yaş gruplarındaki kedilere şırınga ile ağzına ilaç boşaltma aşamasında dikkatli ve yavaş olmanızı ayrıca kedinizi olabildiğince rahatlatmanızı öneriyoruz. Zira hızlı bir şekilde ilaç boşaltımı yapmanız durumunda bu ilacın kedinizin yemek borusuna değil soluk borusuna kaçma riski bulunmaktadır. Bu nedenle çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Kedi Sağlığı

Kedinizin sağlığı hakkında daha fazla bilgiyi sık sık güncellenen Kedi Sağlığı sayfamızda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı