Kedilerde Dönme Hareketi Eğitimi

Eğer kediniz bir gösteri kedisi değilse onun, sizin komutunuz ile kendi etrafında dönmesi pek ilginizi çekmeyebilir. Ancak bazı durumlarda kedinizin ne kadar akıllı olduğunu sevdiklerinize göstermek isteyebilirsiniz. Eğer bu yönde bir arayış içerisindeyseniz bu yazı tam size göre. Belirttiğimiz hususlara dikkat ederek kedinizin kapasitesine göre 1-2 saatlik bir uğraş ile kolayca komutunuz ile olduğu yerde dönmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilere dönme hareketi öğretmek çok kolaydır. Bu hareket hem bir zeminde hem de sandalye gibi yüksek bir noktada yapılabilir. Bu eğitim yine sitemizde bulunan kedilerde çağrıldığında gelme eğitimine oldukça benzemektedir. Aşağıda kedinizi bir gösteri kedisi haline getirecek hem kedinizin hem de görenlerin keyif almasını sağlayacak dönme hareketi eğitiminin nasıl verileceği hakkında yapmanız gerekenler açıkça anlatılmıştır.

Kedilerde Dönme Hareketi Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerde Dönme Hareketi Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Kedinizin ayakta olduğu bir zamanda elinize bir adet ödül maması alın. Bu mamayı kedinizin burnuna doğru tutun. Bir müddet kedinizin mamayı koklamasına izin verin. Yeteri kadar incelediğinde elinizdeki mamayı kedinizin kuyruk bölümüne getirin ve bu esnada kedinize sık sık “dön” komutunu tekrarlayın.
  • Kediniz kuyruk bölümünde bulunan mamayı alabilmek için kendi etrafında yarım daire çizerek dönüş yapacaktır. Döndüğünde yine mamayı bir müddet incelemesine ve koklamasına izin verin. Yeteri kadar kokladığında yine elinizdeki mamayı kedinizin kuyruk bölümüne getirin ve yine kedinize sık sık “dön” komutunu tekrarlayın.
  • Eğitimin ilk zamanlarında 1 tur olacak şekilde, sonrasında da daha uzun turlarla bunu tekrarlayın ve her eğitim bitişinde elinizdeki mamayı kedinize verin.

Kediniz yukarıdaki aşamaları bol bol tekrar ettiğinde dön komutunun ne amaçla söylendiğini ezberleyecek ve sizin dön demeniz ile birlikte elinizde mama olmadan da kendi etrafında dönecektir.

Kedi Eğitimi

Kediler hakkında daha fazla eğitim yazılarımıza sitemizde bulunan Kedi Eğitimi sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı