Kedilerde Atılan Nesneleri Geri Getirme Eğitimi

Yazımızın başlığını okuduğunuzda aklınıza ilk olarak köpeklerin gelmesi gayet normaldir. Zira atılan bir nesneyi geri getirme köpekler ile bağdaştırılmış, sadece onların yapabileceği bir hareket gibi anlatılmıştır. Ancak bilinenin aksine kedilerde verilecek eğitim ile atılan nesneleri geri getirme konusunda gayet başarılıdır. Hatta bu eğitimin kalitesine göre fiziksel güçlük çeken kedi sahiplerine günlük rutin işlerinde yardımcı olabilecek kedilerin yetiştirilmesi de mümkündür. Biz şimdilik bunu eğitimden ziyade bir oyun gibi görüp, örneğin atılan bir topun kediniz tarafından geri getirilmesi konusunda neler yapmamız gerektiğine bakalım.

Atılan herhangi bir nesneyi geri getirme eğitimi kedilerde verilebilecek en kolay eğitimlerden biridir. Kedileri emir verildiğinde bir şeyler getirme konusunda eğitmek, onlara doğal içgüdülerini kullanma ve sahipleriyle daha iyi ilişkiler kurma şansı verir. Fiziksel güçlük çeken sahiplerine yardım etmek konusunda eğitim gören kediler de bu davranışı kullanabilirler. Kediler ağır eşyaları taşıyamazlar ancak bir kalem ya da bir anahtar gibi hafif eşyaları getirebilirler. Aşağıda bu eğitim konusunda uygulamanız gereken adımlar bulunmaktadır.

Kedilerde Atılan Nesneleri Geri Getirme Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerde Atılan Nesneleri Geri Getirme Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Bu eğitime başlamadan önce kedinizin en sevdiği oyuncağı bulmalısınız. Eğer onun en sevdiği oyuncağı biliyorsanız bunu elinize alın ve bir müddet kediniz ile oynayın.
  • Yeteri kadar oynadığınızı düşünüyorsanız oyuncağı kısa bir mesafe ileriye atın. Oyuna devam etmek isteyen kediniz bu oyuncağı geri getirecektir. Kediniz oyuncağı geri getirdiğinde onu bolca sevin ve mümkünse ona bir adet ödül maması verin.
  • Şayet kediniz atılan oyuncağı geri getirmezse oyuncağa doğru gidin ve kedinizin yanınıza gelmesini bekleyin.
  • Kediniz yanınıza geldiğinde oyuncağı alın ve bir önceki konumunuza geri gidin. Kediniz tekrar sizinle birlikte geldiğinde tekrar oyuncağı atın.
  • Kediniz oyuncağı geri getirene kadar yukarıdaki hareketleri tekrarlayın.

Kedi Eğitimi

Bu eğitim gibi birçok eğitim yazısının bulunduğu Kedi Eğitimi sayfamıza sık sık bakmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı