Kediler Neden Kusar?

Kedilerin kusması için birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları sonucu oluşan kusma gayet normal karşılanırken kimi kusma nedenleri kedide önemli sağlık problemlerini işaret etmektedir. Kediler neden kusar adlı bu sayfamızda kedi sahiplerinin sık sık birbirine sorduğu “kedim neden kusuyor” sorusuna cevap verebilmek amacıyla en sık karşılaşılan nedenlerin yanı sıra fazla bilinmeyen ve kedi sağlığı için son derece önemli olan kusma nedenleri ile birlikte size yol gösterecek bir yazı hazırladık.

Kediler insanların hayatında önemli bir yer edinmiş ve insanlarla arkadaşlık kurarak vazgeçilmez bir birey olabilmiş canlılardır. Bu nedenle uzun süre boyunca kedi besleyen insanlar kedileri rahatsızlandığında aynı bir yakını hastalanmış gibi endişeye kapılmaktadırlar. Kedilerde sıkça görülen sorunlardan biride kusmadır.

Evinizde uzun süredir kedi besliyorsanız kedinizin en az bir kere bile olsa kustuğunu görmüş olmalısınız. Ancak kedi beslemeye yeni başlayan insanların kedilerinin kustuğunu ilk kez gördüğünde kedim kusuyor şeklinde telaşa kapıldığı ve gerek tecrübeli insanlardan gerekse veterinerlerden yardım talep ettiği görülmektedir. Gelin isterseniz birlikte kedilerin kusma nedenlerini inceleyelim.

Kedilerin Kusma Nedenleri

Kedilerin Kusma Nedenleri

Kedilerin kusmak için sayılamayacak kadar çok nedeni bulunmaktadır. Bazı sebeplerden dolayı oluşan kusmalar gayet normal karşılanırken geri kalan birçok nedenden dolayı oluşan kusmalar önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Kedilerde en çok karşılaşılan kusma nedenleri ve yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • Yabancı Maddelerin Yutulması Nedeniyle Kusma

Yabancı Maddelerin Yutulması Nedeniyle Kusma

Meraklı yapıları ile bilinen kediler bazı zamanlarda yememesi gereken yabancı maddeler yiyebilirler. Mide söz konusu yabancı maddeyi tespit ettiğinde bunu dışarıya çıkarabilmek için kasılarak kedide kusma meydana getirir. Eğer kedinizin yabancı bir madde yuttuğunu gördüyseniz nasıl olsa kusar diye düşünerek beklememelisiniz. Bazı durumlarda söz konusu madde kedi tarafından çıkartılamayacak kadar büyük olabilir ve bunun vücut içerisinde durması kediye zarar verebilir. Bu nedenle kedinizin yabancı bir madde yediğini gördüğünüzde hemen bir veterinere götürmelisiniz.

  • Yutulan Tüylerin Çıkartılması Nedeniyle Kusma

Yutulan Tüylerin Çıkartılması Nedeniyle Kusma

Kediler vücut temizliği konusunda aşırı titiz olmalarından dolayı temizlik esnasında genellikle tüylerini yalarlar. Sahipleri tarafından sık sık tarama yapılmayan kedilerde tüyler koparak ağız yoluyla kedinin midesine gider. Uzun süre boyunca mide içerisinde biriken bu tüyler topak haline geldiğinde sindirim sistemi onu dışarıya atabilmek için kusma eylemini gerçekleştirir. Kedilerde sık görülen ve zararsız olan bu kusma şekli sonrasında dışarıya sadece tüy yumağı çıkartılır. Bu nedenden dolayı oluşan kusmaların önüne geçebilmek amacıyla sık sık kedinizi taramalısınız. Bu konuyla ilgili olan Kediler Neden ve Nasıl Taranır? adlı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

  • Mama Değişikliği Nedeniyle Kusma

Mama Değişikliği Nedeniyle Kusma

Nadirde olsa görülen kusma nedenlerinden biride mama değişikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu tip kusmalar kedinin uzun süre boyunca yediği ve alıştığı mamanın değiştirilmesi sırasında görülür. Kedinizin kusma sebebi bu tarife uyuyorsa paniğe kapılmamalı ve kusmanın bitmesinden 2 saat sonra kedinizin kaybettiği su miktarını dengelemek amacıyla onun su içmesini sağlamalısınız.

  • Aşırı Yemek Yeme Nedeniyle Kusma

Aşırı Yemek Yeme Nedeniyle Kusma

Özellikle konserve mama yiyen kediler, mamanın lezzetine kendini kaptırıp doysalar bile yemeye devam edebilirler. Sonuç olarak midesinin alabileceğinden fazla yiyen kediler bu fazlalığı kusarak atacaklardır. Kedinizin kusma nedeninin çok yemesinden kaynaklandığını düşünüyorsanız kusmanın bitiminden 2 saat sonra kaybetmiş olduğu suyu takviye etmek amacıyla su içmesini sağlamalısınız.

  • Zehirlenme Nedeniyle Kusma

Zehirlenme Nedeniyle Kusma

Genellikle tarihi geçmiş mamalar, pis sular ve yanlışlıkla yenilen kimyasal maddeler kedilerde zehirlenmeye neden olabilir. Kedinizin sindirim sistemi böyle bir durumla karşılaştığında kendini savunabilmek ve vücuda girip zehirlenmeye neden olan maddeleri dışarı atabilmek amacıyla kusma eylemini başlatabilir. Ancak kimi zaman kusma tam anlamıyla mide ve bağırsakları temizlemeye yetmeyeceğinden bu gibi durumlarda mutlaka kedinizi veterinere göstermeniz gerekmektedir.

  • Bakteriler, Virüsler ve Parazitler Nedeniyle Kusma

Bakteriler, Virüsler ve Parazitler Nedeniyle Kusma

Kedinizin bağırsak sistemi içerisindeki birçok hastalıktan dolayı oluşan bakteriler, virüsler ve parazitler kusmaya neden olabilir. Eğer kusmanın nedeni belirtilen sebeplerden dolayı ise kedinin uzman bir veteriner doktora götürülerek tedavisine başlanmalıdır.

Kedilerin Kusma Şekilleri

Kedilerin Kusma Şekilleri

Kedilerde özellikle onların sağlığı ile ilgili konularda bilgili olmak son derece önemlidir. Bir kedi sahiplendiğiniz de hem kedi sahibi hem de onun aynı zamanda doktoru olmanız gerekir. Tam anlamıyla deneyimli bir kedi sahibi değilseniz kedinizin neden kustuğunu anlamıyor olmanız gayet normaldir.  Kusma konusu önemli bir sağlık sorunu olduğundan kusmanın nedeni ve yapmanız gerekenler hakkında ipuçları alabileceğiniz kusma şekillerini incelemenizi öneririz.

  • Akut Kusma

Akut Kusma

Akut kusma gayet normal olarak karşılanan ve kedilerin sıkça yaptığı bir kusma şeklidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi kediler vücut temizliklerini yaparken tüylerini yaladıkları için bu şekilde ağız yoluyla vücuda giren ve mide içerisinde toplanan kılları dışarıya atabilmek amacıyla istem dışı reflekslerle kusmaya başlar. Bu kusma şekli akut kusma olarak adlandırılır. Bu gibi durumlarda paniğe kapılmaya gerek yoktur.

  • Aralıklı Kusma

Aralıklı Kusma

Aralıklı kusma kedilerde tehlike habercisi anlamına gelir ve herhangi bir rahatsızlığı olmamasına rağmen ani gelişen hastalıklar veya başka sebeplerden dolayı kusma şekline denir. Yediği bir şeyden zehirlenme veya kronik olmayan hastalıklardan dolayı meydana gelen kusmalar aralıklı kusmaya verilebilecek en iyi örneklerdir.

  • Kan Kusma

Kan Kusma

Kan kusma kedilerde görülen en tehlikeli kusma şeklidir. Nedenleri arasında çok ciddi sağlık problemleri bulunmaktadır. Genellikle iç kanama, kanser ve asitli zehirlenme gibi rahatsızlıklar kan kusmaya neden olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hekime kedi gösterilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

  1. Kedim sürekli kusuyor, nedenini hala öğrenemedim, yarın veterinere götürmeden önce bilgi almak istedim, ayrıntılı bilgi vermeye çalışmışsınız gerçekten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı