Kediler Kışın Sokakta Üşür mü?

Bilindiği üzere kediler onları sıcak tutacak kalın ve tüylü kürklere sahiptir. Ancak kışın sokakta yaşayan kedileri bu kürkleri hayatta kalmasını sağlayacak kadar ısıtır mı? Kediler kışın sokakta üşür mü? Her kedi sevenin aklını kurcalayan bu soruların cevaplarını aradık.

Gerçek hayvan sever insanlar evinde beslemiş olduğu evcil hayvanlar kadar dışarıda da yaşayan dostlarımızı seven, onları koruyup gözeten insanlardır. Ülkemizin birçok bölümünde kış mevsimi oldukça soğuk ve zorlu geçmektedir. Dinlenmeleri ve uyumaları için güvenli bir yer bulmak, ısınmak ve yemek bulmak dışarıda yaşayan hayvanlar özellikle de kediler için oldukça zordur.

Kışın Sokakta Yaşan Kediler için Neler Yapılabilir?

Kışın Sokakta Yaşan Kediler için Neler Yapılabilir?

Vicdanlı bir insansanız kışın sıcacık evinizde otururken soğukta dışarıda yaşayan hayvanların ve özellikle narin yapılı hayvanlardan olan kedilerin üşüyüp üşümediğini düşünebilirsiniz. Bu sorunuza verilecek en kısa ve net cevap onlarında tüm canlılar gibi soğukta dışarıda üşüyecekleridir.

Her ne kadar kış mevsiminin zorlu geçtiği çok soğuk bölgelerde yaşayan kediler genetik olarak daha kalın tüy çıkarmaya programlanmış ise de bu onların üşümeyecekleri ya da donmayacakları anlamına gelmez. Kediler de aynı insanlar gibi hatta çoğu zaman insanlardan daha fazla soğuğa karşı dayanıksızdırlar.

Kış mevsiminde sokakta yaşamaya çalışan ya da kapınıza kadar gelmiş bir kedi var ise öncelikle onu soğuklar geçene kadar evinize almanızı tavsiye ediyoruz. Ancak eve alabilme gibi bir durumunuz yok ise onun için sıcak, nemden ve ıslak ortamdan uzak, yerden bağlantısı kesilmiş, yüksek ve rüzgârın tersi istikametinde bir konuma sahip yuva hazırlamanız onun rahat bir şekilde kış mevsimini atlatabilmesine yeterlidir.

Ancak kapınıza kadar gelen kedinin görünüşünden ve hareketlerinden bir ev kedisi olduğunu düşünüyorsanız mutlaka onu ev içerisine alın. Zira evde doğmuş ya da uzun süre evde beslenmiş kediler, dışarıda yaşayan kedilere göre soğuklara karşı daha dayanıksızdır. Aynı zamanda vahşi sokak hayatına karşı ne yapacağını bilemeyen kediler yemek bulma ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılama konusunda sokakta yaşayan kedilere göre daha deneyimsiz olurlar.

Kediler kışın soğuktan korunmak amacıyla özellikle otomobil motorları ve kaputlarını tercih etmektedirler. Rüzgarın giremediği ve uzun süre sıcak kalan bu bölümler kedilerin karşı koyamadığı ısınmak için girdiği tehlikeli yerlerdendir. Araç sahiplerinin istenmeyen durumların önüne geçmek için araçlarına binmeden önce araçlarının çeşitli noktalarına elleriyle vurarak ve gerekirse aracını sallayarak kedinin durumdan haberdar edilmesini sağlaması gerekmektedir. Aksi taktirde araç çalıştırıldığında hareketli parçalar kedinin ölümüne sebep olabilirler.

Unutmayın! Zor şartlarda bir canlıya yardım etmek hem vicdani, hem ahlaki hem de dinen üzerimize yüklenen bir görevdir.

Kışın Sokakta Yaşan Kediler için Beslenme

Kışın Sokakta Yaşan Kediler için Beslenme

Sokakta yaşayan kedilerin soğuk kış aylarında yemek bulmaları yaz aylarına göre çok daha zordur. Çoğu zaman buldukları yemek miktarı onların sağlıklı olarak hayatlarını devam ettirmeleri için yeterli değildir. Aşağıda bulunan yapılabilecek basit birkaç hareket kedilerin bu dönemleri sağlıklı bir şekilde atlatabilmelerine yardımcı olacaktır.

  • Mama veya suyun donmasının engellenmesi için kaplarının altına yer ile bağlantısını kesecek tahta parçası konulabilir.
  • Islak ve yaş mamalar daha hızlı donacağından vereceğiniz mama kuru mama olmalıdır.
  • Mümkünse sıcak yemekler verilmelidir.

Sizlere bu yazımızda soğuk kış mevsiminde sokakta yaşayan kedilerin bu dönemi atlatabilmeleri için basit ancak etkili birkaç yöntem belirttik. Sizin de aklınıza gelen başka detaylar varsa lütfen yorum bölümünden belirtin. Yorumlar geldikçe yazımız güncellenecektir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı