Kediler Günde Kaç Öğün, Ne Kadar Yemek Yemelidir?

Kediler yemek yemesini oldukça seven, obur ve kilo almaya müsait olan hayvanlardır. Doğal ortamlarda ve sokaklarda yaşayan kediler hep bir hareket halinde olduklarından ve de evde yaşan kediler gibi kolay yemek bulamadıklarından aslında ideal kilolarını koruyabilirken evlerde yaşayan kediler bu kadar şanslı değillerdir. Bu yazımızda evde kedi besleyen insanlar için kedilerinin yaşlarına ve diğer şartlara göre günde kaç öğün ve ne kadar yemek yemesi gerektiği konusunda detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Yemek kedilerin hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Doğal ortamlarda ve sokaklarda yaşayan kediler yemek yiyebilmek için avlanmak zorunda olduğundan devamlı hareket halinde olup ev kedilerine göre yemek bulabilmek için daha çok çaba sarf ettiklerinden ve elde ettikleri yemek miktarı ev kedilerine göre daha az olduğundan farkında olmadan sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için ideal kilolarını koruyabilmektedirler.

Ancak evde neredeyse hiç hareket etmeyen, tüm gün boyunca köşelerinde uyur vaziyette olan kediler üstelik sahipleri beslenme konusunda dikkatli değilse aşırı kilodan kaynaklı olarak birçok sağlık sorunları ile karşılaşmakta ve istemeden ömür süreleri kısalmaktadır.

Yazımızın devamında evde kedi besleyen insanların, kedilerinin sağlıkları açısından dikkat etmesi gereken öğün sayısı ve yemek miktarı konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Kediler Günde Kaç Öğün Yemek Yemelidir?

Kediler Günde Kaç Öğün Yemek Yemelidir?

Birçok kedi sahibinin merakla sormuş olduğu sorunun cevabı birçok nedene bağlı olarak değişmektedir. Kedilere günde kaç öğün yemek verilmesi hususu örneğin kedinin yaşına, kedinin hareketli olup olmadığına ve hatta türüne göre değişebilmektedir.

Yavru kedilerin öğün sayısı yetişkin kedilere göre daha fazladır. Onların hızlı ve sağlıklı olarak büyüyebilmeleri için ilk 3 ay boyunca günde 4 öğün yemek yemeleri önerilmektedir. 3 ayın sonunda yavru kedilere günde 3 öğün, 6 aylıktan sonra ise günde 2 öğün yemek verilmesi en doğru hareket olacaktır. Yavru kedilerin beslenmelerinde yaşlarına göre özel olarak üretilen yavru kedi mamaları tercih edilmelidir.

Bir kedi 8 aylık olduğunda artık yetişkin olduğundan 8 aylık ve sonrasındaki kediler yine günde sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün yemek yemelidirler.

Kediler Ne Kadar Yemek Yemelidir?

Kediler Ne Kadar Yemek Yemelidir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere bir kedinin alması gereken yemek miktarı onun yaşına, büyüklüğüne ve gün içerisindeki hareketlerine bağlı olarak değişmektedir. Hatta verilecek olan hazır mamanın içeriği nedeniyle de kediye verilecek olan yemek miktarı değişmektedir. Ticari olarak hazırlanan kedi mamalarının çoğu, kedilerin ortalama büyüklüklerine göre ihtiyaç duyduğu miktarı gösteren çizelge içermektedir. Söz konusu bu bilgi içeren çizelgeler kedi sahipleri için mutlaka dikkat edilmesi gereken bir kılavuzdur.

Kediler Günde Kaç Öğün, Ne Kadar Yemek Yemelidir?

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı