Kediler Çiğ Et veya Kıyma Yiyebilir mi?

Evdeki ya da sokaktaki minik dostlarımıza çiğ kıyma ya da et vermeli miyiz? Kedilere çiğ et ya da kıyma vermek zararlı mıdır? Zararlı ise ne gibi zararları vardır? Et verilecek ise ne şekilde verilmeleridir sorularını bu yazımızda sizler için cevaplayacağız.

Herkes evdeki ya da sokaktaki minik dostlarının en güzel şekilde beslenmesini ister, ancak unutulmamalıdır ki sizin için olan en iyi beslenme yöntemi küçük dostlarımız için doğru olan bir yöntem olmaya da bilir, bu nedenle kedilere mama veya yiyecek verilirken onun için zararlı olup olmadığını, ya da sağlık konusunda sizi de tehdit edip etmeyeceğini detaylı bir şekilde araştırmak, her elimize geleni kedilerin önüne koymamız gerektiğini aklımıza yazmamız gerekiyor.

Bu nedenle “kedidir, sokaktaki kediler her şeyi yiyor bir şey olmuyor, bizimkine de olmaz!” mantığından vazgeçmeliyiz, neden? Sokaktaki kediler hayatta kalma iç güdüsü ile beslenmeye çalışmaktadırlar ve sokaktaki her kedi için onu düşünen bir insan yoktur. Onları sokakta koşup eğlenirken görmeniz sağlıklı beslendikleri anlamına gelmez.

Kedilere Çiğ Kıyma Ya da Et Verilebilir Mi?

Kedilere Çiğ Kıyma Ya da Et Verilebilir Mi?

Kedilere çiğ kıyma ya da et verilmez, kafanızda oluşan sorulardan birini hemen giderelim, “Ee, sokaktakiler yiyor ama?” diye düşünebilirsiniz. Ancak yanlış düşünüyorsunuz. Sokaktaki kedi ya da köpek fark etmez, çürükçül beslenmeyen hiçbir hayvana çiğ et verilmez. Çünkü çiğ et bakteri yuvasıdır. Çiğ et yiyen hayvanlar; akbaba ve çakal gibi hayvanlardır, onların dışındaki çoğu hayvan da çiğ et yemez.

Bizim kasaptan aldığımız etin doğadaki karşılığı ise leştir. Sizin temiz ve iyi niyetle düşünerek verdiğiniz et aslında sizin ve evcil hayvanınız için bakteri yuvasıdır.

Kediler doğada asla çiğ etle beslenmez, canlı av ile beslenir. Canlı av bakteri barındırmaz ve en faydalı besindir. Eğer kedinizi illa da et ile besleyeceğim diyor iseniz, gönlünüz ve vicdanınız da rahat ediyorsa canlı fare ile besleyin.

Ancak doğuştan av eğitimi almayan ve canlı bir hayvan ile karşılaşmayan bir kedi, yüksek ihtimal yemeyi değil onun ile oynamayı düşünecektir.

Kedilere Çiğ Kıyma Ya da Et Vermek Zararlı Mıdır?

Kedilere Çiğ Kıyma Ya da Et Vermek Zararlı Mıdır?

Kedilere çiğ et ya da kıyma vermek zararlıdır. Bunun nedeni çiğ et veya kıyma yukarıda da bahsettiğimiz gibi bol miktarda bakteri bulundurur. Kedinizin çiğ et ile beslenmesi durumunda iç parazite yol açar. İç parazitin dışında ise ağızda oluşan koku da ayrı bir sorun yaratacaktır.

Kedilere Çiğ Kıyma Ya Da Et Verilecek İse Nasıl Servis Edilmelidir?

Kedilere Çiğ Kıyma Ya Da Et Verilecek İse Nasıl Servis Edilmelidir?

İlla da ben kedime et vermek istiyorum diyorsanız, etinizi hafif pişirip, bakterilerin ölmesini sağlayarak, o şekilde kedinize servis etmeniz faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorum

  1. Sürekli olarak çevremde kediye çiğ et ya da kıyma ver, bir şey olmaz diyorlardı. Benimde aklımda bununla ilgili soru işaretleri vardı, araştırdım ve iyi ki sitenize denk geldim. Bilinçsiz olarak çiğ et ver bir şey olmaz diyenleri dinleseydim, kedim zarar görebilirdi. Güzel ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

  2. Bu yazınızı okuyana kadar kedilerin rahatlıkla çiğ et veya pişmemiş kıyma yiyebileceğini düşünüyordum. Artık kedilere et verirken pişmiş olmasına dikkat edeceğim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı