Kedi Lösemisi (FeLV) Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Lösemisi veya bilinen diğer adıyla FeLV hastalığı kediye bulaşan Leukama adlı bir virüsün bağışıklık sistemini çökertmesi ile başlangıç gösterir. Bu virüs kedinin bağışıklık sistemini zayıflattığı için kanser başta olmak üzere birçok hastalığa ve sonuç olarak kedinin ölümüne bile sebebiyet verebilir. Kediler için son derece tehlikeli olan bu hastalıktan korunmak yolları, belirtileri ve tedavisi hakkında sizlere yazımızın devamında detaylı bilgi sunacağız.

Kedi lösemisi, Feline Leukama Virus adlı bir virüsün kedinize bulaşması ile ortaya çıkmaktadır. Bu virüs bulaşmış olduğu kedilerde bağışıklık sistemine saldırarak onun bazı hastalıklara karşı daha savunmasız bırakmakta ve bunun sonucunda bir takım kanser türlerine sebep olmaktadır. Kedi lösemisi genellikle ev görülmekle birlikte erkek kedilerde dişi kedilere oranla 1 ile 6 yaş arasında çok daha fazla kedi lösemisi rahatsızlığı tespit edilmiştir.

Kedi Lösemisi Hastalığı Türleri

Kedi Lösemisi Hastalığı Türleri

Kedi lösemisi hastalığının üç türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • FeLV-A : FeLV virüsü bulaşan bütün kedilerde görülmektedir. Bulaştığı kedilerde ciddi bağışıklık sorunlarına neden olmaktadır.
  • FeLV-B : FeLV virüsü bulaşan kedilerin yarısında görülmektedir. Bulaştığı kedilerde tümörlere ve doku büyümelerine neden olmaktadır.
  • FeLV-C : FeLV virüsü bulaşan kedilerin yaklaşık %1’nde görülmekte ve son derece tehlikeli olarak nitelendirilmektedir. Ciddi anemi yani kan kayıplarına neden olmaktadır.

Kedi Lösemisi (FeLV) Hastalığı Belirtileri

Kedi Lösemisi (FeLV) Hastalığı Belirtileri

Kedi lösemisi hastalığının genel belirtilerini madde madde sıralamak gerekirse;

  • Anemi (Kan kaybı)
  • Apse (İltihap)
  • Lenf düğümlerinde genişleme
  • Sürekli ishal
  • Yüksek ateş (FeLV-B türünde görülür)
  • Sarhoş şekilde yürüme
  • Burun ve gözün nemli dokularında iltihaplanma

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler kedi lösemisi hastalığının en bilinen belirtileri arasında bulunmaktadır. Söz konusu belirtilerin biri veya birkaçını kedinizde görmeniz onun illa ki kedi lösemisi hastalığına yakalandığını göstermez ancak tedbir amacıyla bu belirtileri görmeniz durumunda hemen bir veterinere kedinizi götürmeli ve önermiş olduğu tedavilerini aksatmadan yapmanızı önermekteyiz.

Kedi Lösemisi Hastalığı Nedenleri

Kedi Lösemisi Hastalığı Nedenleri

Kedi lösemisi bulaşıcı bir hastalıktır. Vücuda giren FeLV virüsü ile kedi hastalığa yakalanmaktadır. B ue nedenle kedinizin yabancı kedi ile münasebet kurması veya yabancı bir kedi ile tırmalama, yakın temas gibi durumlarla karşılaşması durumunda bulaşma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle kedinizi ev dışındayken diğer kedilerden olabildiğince uzak tutmalısınız. Ev içerisinde de kedi lösemisi aşısı olmamış kediler ile iletişim kurmalarını engellemelisiniz.

Bu virüs ayrıca kedi lösemisi olan anne kediden yavru kediye süt yoluyla da geçebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka kediniz çiftleşmeden önce gerekli aşılarını yaptırmalısınız.

Kedi lösemisi aşısı söz konusu virüs vücudunda bulunmayan temiz kedilerde hastalığa önceden yakalanmasını engellemektedir. Leukemia Aşısı olarak da bilinen bu aşı her kedi sahibinin mutlaka yaptırması gereken önemli bir aşıdır.

Kedi Lösemisi Hastalığı Tedavisi

Kedi Lösemisi Hastalığı Tedavisi

Kedi lösemisi hastalığının en önemli tedavisi tabi ki bu hastalığa yakalanmadan önce kedinizin aşılarının tam ve eksiksiz olarak yaptırılmasıdır. Aşı konusunda geç kalma ve bu hastalığa yakalanma durumunda konuyla ilgili hemen bir veterinere ulaşmalı ve onun önerdiği tedavi yöntemlerini aksatmadan kedinize uygulamalısınız.

Kedi Hastalıkları

Kedilerde görülen tüm hastalıklar hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu Kedi Hastalıkları sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı