Kedi Aşıları ve Kedi Aşı Takvimi

Aşı aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de bilinen birçok hastalık için bağışıklık sistemini uyaran ve bu hastalıklara karşı onları güçlendiren önleyici tedavi yöntemlerinden biridir. Kedilerin hayatları boyunca karşılaşabilecekleri bir çok önemli ve tehlikeli, sonu ölüm ile biten hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklara karşı alınabilecek en etkili önlem daha hastalığa yakalanmadan önce bu hastalığa ait güçsüz virüsleri kedinin vücuduna aşı yöntemi ile enjekte edip kediyi ileride söz konusu hastalığa karşı güçlü ve hazırlıklı hale getirmektir. Her kedi sahibinin bilmesi gereken aşılar ve bu aşıların yaptırılması gerekli dönemler aşağıda belirtilmiştir.

Bilindiği üzere aşı insanlarda bazı hastalıklara karşı önceden vücudun direncini arttırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılmaktadır. Kedilerde de bu şekilde birtakım hastalıklara karşı yapılması gereken rutin aşılar bulunmaktadır. Yazımızın devamında her kedi sahibinin bilmesi ve yaptırması gereken kedi aşıları ve rutin yapılan aşılarla ilgili kedi aşı takvimi konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Kedilerde Aşı Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerde Aşı Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı durumlarda kedilere aşı yaptırılması onların sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Bu durumlar genel olarak şu şekildedir.

 • Hamile olan kedi kesinlikle aşı yaptırılmamalıdır. Bilindiği üzere aşı içeriğinde kedinin direnç kazanması istenilen virüslerin zayıf halleri bulunduğundan, hamile olan kedilere yapılan aşı içerisindeki bu güçsüz virüsler kolaylıkla yavruya geçip onu öldürebilir.
 • Dişi kedilerde çiftleşme olmadan önce mutlaka Leukemia aşısı yaptırılmalıdır. Leukemia kedi lösemisi olarak da bilinmektedir ve anneden çocuğa geçebilmektedir. Bu nedenle kediniz çiftleşmeden önce mutlaka Leukemia aşısını yaptırmalısınız.
 • Aşı sırasında kedinizin küçük veya büyük herhangi bir hastalığa sahip olmaması gerekmektedir. Aşı mutlaka varsa hastalık atlatıldıktan sonra yaptırılmalıdır. Zira aşı içerisinde bulunan virüsler hastalık nedeniyle bağışıklığı düşmüş kediniz için tehlikeli olabilir.
 • Süt emen yavru kediler gelişimini tam anlamıyla tamamlayamadığından aşı sütten kesilinceye kadar aşı yaptırılmaması gerekmektedir. Zira aşı ile vücuda alınan hastalık virüsleri kolaylıkla süt aracılığıyla emen yavruya geçebilir.
 • Süt veren dişi kediler, yavruları sütten kesilene kadar aşı yaptırılmamalıdır.

Kedi Aşı Takvimi

Kedi Aşı Takvimi

Kedilerde yapılması gereken rutin aşılardan oluşan aşı takvimi aşağıdaki gibidir.

 • Karma Aşı : Yılda 1 kez yapılır.
 • Leukemia Aşısı (Kedi Lösemisi Aşısı) : Yılda 1 kez yapılır.
 • Kuduz Aşısı : Yılda 1 kez yapılır

Kedilerde Yapılması Gereken Aşılar

Kedilerde Yapılması Gereken Aşılar

Kedilerde bilinen hastalıklara karşı onların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve direncini arttırmak hatta bu hastalıklara yakalanmamak amacıyla mutlaka kedi sahipleri tarafından yapılması gereken aşılar aşağıda belirtilmiştir.

 • Karma Aşı

Karma Aşı

Karma aşı kedilerde yapılan ilk aşıdır. Bu aşı her yıl yapılmalıdır. Yavru kedilerde kedinin 2 aylık olması ile birlikte mutlaka uygulanması gerekir. Kediler için hayati önem taşır. Karma aşı ile kedilerde sıkça görülen 3 önemli rahatsızlığa karşı kedinin direnç kazanması sağlanır. Karma aşı iştah kaybı ve kusmaya neden olan ve kediler için oldukça öldürücü bir etkiye sahip olan Feline Panleukapenia virüsü, yine sonu ölüm ile biten ve kedilerde solunum yolu rahatsızlıklarına neden olan Feline Calicivirus ile Feline Herpes virüslerine karşı etkilidir.

 • Leukemia Aşısı

Leukemia Aşısı

Leukemia aşısı kedilerde kedi lösemisi olarak bilinen Leukemia hastalığına karşı kedinin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla her yıl yapılmaktadır. Ancak bu aşıyı yaptırmadan önce mutlaka kedinize Leukemia testi yaptırmanız gerekmektedir. Bu hastalığa yakalanmış kedilerde söz konusu aşıyı yaptırmak onun sağlığını çok daha kötü etkileyebilir.

 • Kuduz Aşısı

Kuduz Aşısı

Kuduz aşısı kedi besleyenlerin yasal olarak her yıl yaptırmakla zorunlu olduğu bir aşı türüdür. Kedinizin bir yabancıyı tırmalaması ve ısırması durumunda mağdur olan kişinin kedinizin kuduz olup olmadığını tespit ettirme hakkı bulunmaktadır. Kuduz hastalığı kedi gibi sıcak kanlı hayvanların birçoğunda görülen ve o hayvanın sinir sitemini tümüyle etkileyen tehlikeli ve önlem alınmadığında sonu ölüm ile biten bir hastalıktır. Bu hastalık kuduz virüsü kapmış bir hayvanın tırmalaması veya ısırması ile kolaylıkla diğer canlıya geçebilmektedir.

Kedi Sağlığı

Kedinizin sağlığı hakkında daha fazla bilgiyi sık sık güncellenen Kedi Sağlığı sayfamızda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı